Алберт Сониксен: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.150 бајти ,  пред 11 година
Нема опис на уредувањето
'''Алберт Сониксен''' ([[англиски]]: ''Albert Sonnichsen'') бил американски новинар, заштитник на македонско - одринската револуционерната борба во [[Македонија]] и [[Одринско]].
== Биографија ==
Алберт Сониксен е роден на 5 мај 1878 година во [[Сан Франциско]]. На 21 години во 1899 година заминал како учесник во американска експедиција за [[Филипините]], каде што поминал на страната на бунтовничките локални племиња. Во 1901 година во [[Њујорк]] ја објавил својата прва книга со спомени од оваа авантура.
 
По [[Илинденското востание]] се заинтересиранал за народоослободителната борба на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] во [[Отоманската империја]]. Се поврзал со македонските емигранти во [[САД]] и како секретар на Македонскиот комитет во [[Њујорк]] одлучил да ја посети [[Македонија]]
 
== Извори ==
<references/>