Коста Шахов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 118 бајти ,  пред 11 година
с (r2.7.1) (Бот Додава: en:Kosta Shahov)
 
== Учество во македонското националноослободително движење ==
[[Податотека:Коста Шахов.jpg|мини|десно|150п|Портрет на Коста Шахов]]
 
Коста Шахов бил посебно заслужен за формирањето на ''МСД'' ([[Македонско студенско друштво]])<ref><small>''Ванчо Ѓорѓиев, Петар Поп Арсов''</small></ref>. Негови по заначајни членови биле [[Дамјан Груев]], [[Петар Поп Арсов]], [[Христо Поп Коцев]] и други. Целат на асоцијацијата меѓу другото било ослободување на Македонија и борба против пропагндите. Оваа асоцијација била самораспуштена во 1891 година. Но веќе по неколку месеци Коста Шахов се нашол меѓу основачите на ''Младата Македонска Книжевна Дружина'' и станал член на [[Лозарското движење]], притоа ''ММКД'' започнала да издава и едно списание [[Лоза (весник)]], а К. Шахов учествувал во неговата подготовка.
Во јули 1893 година Коста Шахов имал средба со [[Иван Хаџи Николов]] кој дошол од [[Солун]] и побарал да му биде препорачано авторитено лице кое би можело да учествува во формирањето на една револуционерна организација. Шахов како таков го посочил Гоце Делчев кои тогаш учел во вoеното училиште во [[Софија]]. Иван Х. Николов тогаш на Коста Шахов и на Делчев им посочил дека: