Разлика помеѓу преработките на „Источна полутопка“

Одземени 10 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: krc:Кюнчыгъыш джарымтоб; козметички промени
с (r2.6.4) (Бот Додава: cv:Хĕвел тухăç çур чăмăрĕ)
с (Бот Додава: krc:Кюнчыгъыш джарымтоб; козметички промени)
'''Источната Полутопка''' (или '''Источна хемисфера'''<ref>{{цитирана веб страница|url=http://recnik.nabu.mk/?search=%D1%85%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B0&qe=true|title=хемисфера|publisher=Речник на Набу|accessdate=19 октомври 2010}} {{mk}}</ref>) е [[географија|географски]] поим за една половина од [[Земја]]та која лежи источно од [[нулти меридијан|нултиот меридијан]] (што минува низ [[Гринич]], [[Англија]]) и западно од [[180-ти меридијан|180° геог. должина]].<ref>[http://www.britannica.com/oscar/print?articleId=275388&fullArticle=true&tocId=203675 Географска ширина и должина] на britannica.com. проверено: 24 мај 2008 {{en}}</ref> Поимот се употребува и како одредница за [[Европа]], [[Азија]], [[Африка]] и [[Австралазија]], наспроти [[Западна Полутопка|Западната Полутопка]], во која спаѓаат [[Северна Америка|Северна]], [[Средна Америка|Средна]] и [[Јужна Америка]]. Покрај ова, некаде се користи и во културен и геополитчки контекст, како синоним за „[[Стар Свет|Стариот Свет]]“.
 
Линијата што ги дели источната и западната полутопка е произволна, за разлика од [[екватор]]от (замислена линија што ја обиколува [[Земја]]та, подеднакво оддалечена од [[географски пол|половите]]), што ја сече Земјата на [[Северна Полутопка|северна]] и [[Јужна Полутопка|јужна полутопка]]. Нултиот меридијан со 0° [[географска должина]] и [[меѓународна датумска граница|меѓународна датумска граница]] на 180° геог. долж. се општоприфатени граници, бидејќи тие ги одделуваат источните од западните меридијани. Со овој начин на разграничување, делови од [[западна Европа]], Африка и источна [[Русија]] влегуваат во Западната Полутопка, и со тоа значително се намалува нејзината употребна вредност во картографијата и геополитичките целини, бидејќи во Источната Полутопка најчесто се вклучува сета [[Евроазија]] и Африка. Затоа, за оваа цел честопати се користат меридијаните [[20-ти западен меридијан|20° ЗГД]] и дијаметрално спротивниот [[160-ти источен меридијан|160° ИГД]],<ref>Olson, Judy M. "[http://www.gis.psu.edu/projection/chapter4.html Projecting the hemisphere]", гл. 4, од ''[http://www.gis.psu.edu/projection/ Matching the map projection to the need]''; Robinson, Arthur H. & Snyder, John P., уредн. 1997. Bethesda, MD: Cartography and Geographic Information Society, American Congress on Surveying and Mapping.</ref><ref>"Eastern Hemisphere". ''Merriam-Webster's Geographical Dictionary,'' III изд. 2001. Springfield, MA: Merriam-Webster, Inc., стр. 340.</ref> и така тука влегува сето европско и африканско копнено пространство, но во него влегува и мал дел од североисточен [[Гренланд]] (што инаку се смета за [[Северна Америка]]) и исклучува поголем дел од источна Русија и [[Океанија]] (на пр. [[Нов Зеланд]]).
 
Копното на Источната Полутопка е поголемо од копното на Западната (Америка) и содржи многу разновидни [[екосистем]]и.
 
{{Полутопки}}
 
[[Категорија:Полутопки]]
 
[[it:Emisfero orientale]]
[[he:חצי הכדור המזרחי]]
[[krc:Кюнчыгъыш джарымтоб]]
[[lv:Austrumu puslode]]
[[ms:Hemisfera Timur]]