Разлика помеѓу преработките на „Виртуелна приватна мрежа“

с
r2.7.1) (Бот Додава: ca:Xarxa privada virtual
с (r2.7.1) (Бот Додава: ca:Xarxa privada virtual)
Мобилните VPNs се користат во поставување каде што крајната точка на VPN не е фиксиран за една единствена IP . Тие широко се користат во јавната безбедност, каде тие даваат за спроведувањето на законот и пристап до критични апликации, како што е со помош на компјутер испраќање и кривични бази на податоци и како тие патуваат помегу различни подмрежи на мобилната мрежа. Се повеке мобилните VPNs се донесени од страна на мобилните професионалци и работници кои имаат потреба од сигурни врски. Тие им овозможуваат на корисниците да се шетаат низ беспрекорните мрежи во и надвор од Wireless – покриеноста, без губенје на сесии или намалување на безбедната VPN сесија.
[[Категорија:Омрежување]]
==ИЗВОРИ==
*[http://www.openbsd.org/cgi-bin/man.cgi?query=ssh#SSH-BASED+VIRTUAL OpenBSD ssh manual page, VPN section.]
*[http://cb.vu/unixtoolbox.xhtml#vpn Unix Toolbox section on SSH VPN]
*[http://help.ubuntu.com/community/SSH_VPN Ubuntu SSH VPN]
*[http://openvpn.net/index.php/access-server/howto-openvpn-as/214-how-to-setup-layer-2-ethernet-bridging.html Ethernet Bridging (OpenVPN)]
*[http://www.ietf.org/rfc/rfc1918.txt Address Allocation for Private Internets] RFC 1918, Y. Rekhter et al.,February 1996
 
==НАДВОРЕШНИ ВРСКИ==
*[http://www.ja.net/documents/development/vpn/different-flavours-of-vpn-web.pdf JANET UK "Different Flavours of VPN: Technology and Applications"]
*[http://www.vpnc.org/ Virtual Private Network Consortium - a trade association for VPN vendors]
*[http://en.cship.org/wiki/Virtual_Private_Network CShip VPN-Wiki/List]
*[http://www.microsoft.com/vpn Virtual Private Networks]
 
[[af:Skynprivaatnetwerk]]
[[ar:شبكة افتراضية خاصة]]
[[bg:Виртуална частна мрежа]]
[[ca:Xarxa privada virtual]]
[[cs:Virtuální privátní síť]]
[[da:Virtual Private Network]]
[[de:Virtual Private Network]]
[[en:Virtual private network]]
[[et:Virtuaalne privaatvõrk]]
[[en:Virtual private network]]
[[es:Red privada virtual]]
[[eu:Sare pribatu birtual]]
[[vi:Mạng riêng ảo]]
[[zh:虛擬私人網路]]
 
==ИЗВОРИ==
*[http://www.openbsd.org/cgi-bin/man.cgi?query=ssh#SSH-BASED+VIRTUAL OpenBSD ssh manual page, VPN section.]
*[http://cb.vu/unixtoolbox.xhtml#vpn Unix Toolbox section on SSH VPN]
*[http://help.ubuntu.com/community/SSH_VPN Ubuntu SSH VPN]
*[http://openvpn.net/index.php/access-server/howto-openvpn-as/214-how-to-setup-layer-2-ethernet-bridging.html Ethernet Bridging (OpenVPN)]
*[http://www.ietf.org/rfc/rfc1918.txt Address Allocation for Private Internets] RFC 1918, Y. Rekhter et al.,February 1996
 
==НАДВОРЕШНИ ВРСКИ==
*[http://www.ja.net/documents/development/vpn/different-flavours-of-vpn-web.pdf JANET UK "Different Flavours of VPN: Technology and Applications"]
*[http://www.vpnc.org/ Virtual Private Network Consortium - a trade association for VPN vendors]
*[http://en.cship.org/wiki/Virtual_Private_Network CShip VPN-Wiki/List]
*[http://www.microsoft.com/vpn Virtual Private Networks]
86.434

уредувања