Разлика помеѓу преработките на „Родољубивост“

Одземени 2.140 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Менува: sr:Родољубље)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
[[Податотека:Statue X DSC08329.JPG|мини|200п|Одбраната на татковината е дел од патриотизмот: статуа во [[Париз]], споменик за студентското вмешување во одбраната на [[Франција]] во [[1814]] година.]]
'''Патриотизам''' е поим со кој се означува позитивно чувство и поддржувачки став спрема „[[татковина]]та“ ([[латински]]: patria) од страна на поединци или групи. „Татковината“ (или домовина, родбина) може да биде една област или [[град]], но патриотизмот вообичаено се однесува на народ или [[нација]] или [[држава]]. Патриотизмот подразбира ставови како: гордост за достигнувањата и културата, желбата за зачувување на карактерот и основата на културата и себепронаоѓање со другите членови на нацијата. Патриотизмот е блиску поврзан со [[Национализам|национализмот]] и често се користи како негов синоним. Строго кажано, национализмот е [[идеологија]], но често се разбира како посакуван и соодветен патриотски став (и националистичките политички движења и патриотизмот можат да бидат непријателски настроени спрема туѓите татковини).
 
Патриотизмот има [[Етика|етичка]] конотација: кажува дека татковината (било како и да се дефинира тој поим) е морален стандард или самиот е морална вредност. Патриотизмот исто така кажува дека поединецот треба да ги стави интересите на нацијата пред личните интереси или интересите на одредена група или партија. За време на војна, жртвата може да прерасне и до пожртвување на сопствениот живот. Смрт во битка за татковината е коренит тип на краен патриотизам.
 
== Види исто така ==
* [[Национализам]]
* [[Шовинизам]]
* [[Етатизам]]
 
<div class="infobox sisterproject">[[Податотека:Wikiquote-logo-en.png|left|50px| ]]<div style="margin-left: 60px;"> {{En}}<br />[[Викицитат]] има збирка цитати поврзани со:<div style="margin-left: 10px;"> '''[http://en.wikiquote.org/wiki/Patriotism патриотизам]''', на англиски јазик </div></div></div>
 
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Национализам]]
 
[[af:Patriotisme]]
[[ar:وطنية]]
[[az:Vətənpərvərlik]]
[[bs:Patriotizam]]
[[bg:Патриотизъм]]
[[cs:Patriotismus]]
[[cy:Gwladgarwch]]
[[da:Patriotisme]]
[[de:Patriotismus]]
[[et:Patriotism]]
[[en:Patriotism]]
[[es:Patriotismo]]
[[eo:Patriotismo]]
[[eu:Abertzaletasun]]
[[fa:میهن‌دوستی]]
[[fr:Patriotisme]]
[[gl:Patriotismo]]
[[ko:애국주의]]
[[hy:Հայրենասիրություն]]
[[hi:राष्ट्रभक्ति]]
[[hr:Domoljublje]]
[[id:Patriotisme]]
[[is:Ættjarðarást]]
[[it:Patriottismo]]
[[he:פטריוטיות]]
[[ka:პატრიოტიზმი]]
[[lv:Patriotisms]]
[[lb:Patriotismus]]
[[lt:Patriotizmas]]
[[hu:Hazafiság]]
[[arz:وطنيه]]
[[ms:Patriotisme]]
[[nl:Vaderlandsliefde]]
[[ja:愛国心]]
[[no:Patriotisme]]
[[nn:Patriotisme]]
[[pl:Patriotyzm]]
[[pt:Patriotismo]]
[[ro:Patriotism]]
[[ru:Патриотизм]]
[[simple:Patriotism]]
[[sk:Patriotizmus]]
[[sr:Родољубље]]
[[sh:Patriotizam]]
[[fi:Isänmaallisuus]]
[[sv:Patriotism]]
[[tl:Pagkamakabayan]]
[[ta:தேசபக்தி]]
[[te:దేశభక్తి]]
[[tr:Yurtseverlik]]
[[uk:Патріотизм]]
[[vi:Chủ nghĩa yêu nước]]
[[zh:愛國主義]]
Анонимен корисник