Разлика помеѓу преработките на „Хосе Сото“

Додаден 11 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Хозе Алберто Сото Гомез (роден{{11|јануари|1970}} во Лима) е пензиониран фудбалер во одбра...)
 
Хозе Алберто Сото Гомез (роден{{роден|11|јануари|1970}} во Лима) е пензиониран фудбалер во одбрана од Перу кој настапи на 75 интернационални мечеви со својата репрезентација, во која што постигна три гола. Под прекарот „Пепе“ го направи својот дебакл на 25 ноември, 1992 против Еквадор (1-1), а го изигра својот последен репрезентациски натпревар на квалификациите за светскиот куп на 9 септември, 2003 против Чиле (1-2), на 33 години.
 
Сото ја стартуваше својата клубска кариера во тимот на Депортиво Муниципал во 1987 година. Тој исто така играше и за Спортинг Кристал и Алианза Лима во Перу.