Разлика помеѓу преработките на „Филмски жанр“

Додаден 21 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(карактери -> ликови)
 
=== Природа ===
* '''[[Акција'''(жанр)|Акција]]: во главно се работи за морална борба меѓу „доброто“ и „лошото“ одиграно преку насилство и физичка сила.
* '''Авантура''': вклучува опасност, ризик и често висок степен на фантазија.
* '''Комедија''': наменето да предизвика смеа.
56

уредувања