Разлика помеѓу преработките на „Лајка“

Додадени 1.885 бајти ,  пред 11 година
с
Отстрането уредувањето на 79.125.135.176 (разговор), вратено на последната верзија на Xqbot
с (Отстрането уредувањето на 79.125.135.176 (разговор), вратено на последната верзија на Xqbot)
== Основно ==
 
Првото суштество што патуваше во [[вселената]] беше женски [[самоед]]-[[териер]], отпрвин крстено Кудрјавка (Кадравка), но подоцна преименувано во Лајка (од Лае). Пред мисијата било куче-скитник, и најдено е на улиците на [[Москва]]Состојбата во која некое суштество лебди во воздухот со некаква тежина се вика безтежинска состојба.
 
Таа тежеше 6 килограми. Кабината на [[Спутник 2]] имаше доволно простор за неа да може да лежи или стои. Систем за регенерација на воздухот ја снабдуваше кабината со кислород, а храна и вода беа давани во желатинирана форма. Лајка беше опремена со вреќа за собирање на отпадоци и електроди за набљудување на виталните знаци. Раната телеметрија покажуваше дека кучето било вознемирено, но сепак јадело. <ref>[http://astklubkum.xtreemhost.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=154 Спутник 2 - Кумановски Астрономски Клуб - Кокино]</ref>
 
 
глупости
== Судбината на Лајка ==
 
Во тоа време немаше технологија за успешно приземјување на товар на Земјата, што за Лајка значеше дека ќе биде препуштена да умре од недостаток на кислород по 10 дневене престој во вселената.
 
Но, тоа не беше случај. Дел од термалната изолација на леталото се искина по лансирањето и внатрешната температура достигна 40&nbsp;°C. Ветеринарите кои ги следеа животните знаци на Лајка дента после лансирањето забележаа значаен пораст на внатрешната температура во биолошкиот оддел, кој настанал очигледно поради оштетеноста на системот за термална контрола. За време на целиот нејзин лет, Лајка претрпуваше мала нелагодност поради високата температура. Кучето конечно се предаде на исцрпеноста од топлината во четвртиот ден од мисијата, 7-ми ноември. Подоцнежните анализи поткрепени со телемтријата праќана од леталото потврдија дека Лајка умрела од преголема температура. Кучето изгоре во атмосферата заедно со [[Спутник 2]], после 162 дена поминати во орбита. <ref>[http://astklubkum.xtreemhost.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=154 Спутник 2 - Кумановски Астрономски Клуб - Кокино]</ref> <ref>[http://claudelafleur.qc.ca/Spacecrafts-1957.html#Sputnik-2 Spacecraft Encyclopedia]</ref>
 
== Важност на мисијата ==
Престојот на Лајка во вселената бил од огромна важност како за советската вселенска програма, така и за вселенските истражувања воопшто. Биле соберени многу важни податаци за тоа како се однесуваат живите организми во безтежинска состојба.
 
Без летот на Лајка и сличните потоа, [[Јуриј Гагарин]] на [[12 април]] [[1961]] година немал да може да полета во вселената.
Безтежинска состојба е состојба во која телото лебди во воздухот,но сепак има некаква тежина во воздухот.
 
== Надворешни врски ==
80

уредувања