Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Додадени 748 бајти ,  пред 10 години
 
== Биографија ==
 
Јаворов завршил V (IX) клас во [[Пловдив]]. Од [[1893]] до [[1900]] година работел како телеграфист низ разни места — [[Чирпан]], [[Стара Загора]], [[Сливен]], Софија и др. Во тоа време бил симпатизер на [[Бугарска работничка социјалдемократска партија|Бугарската работничка социјалдемократска партија]], а во 1897 година влегол во контакт со [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
== Извори ==