Разлика помеѓу преработките на „Телевизија“

Додадени 3 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Менува: lad:Televizyón; козметички промени
с (Бот Додава: gan:電視, sc:Televisione)
с (Бот Менува: lad:Televizyón; козметички промени)
Постои аналогна и дигитална телевизија.
 
== Историја на телевизијата ==
* 1884 г.-Нипковиот диск е изум на германецот [[Паул Нипков]] (1860-1940). Ротирачкиот диск претходно е во катодна цевка.
* 1897 г.-Катодната цевка е изум на германскиот физичар [[Карл фердинанд Браун]] (1850-1918). Таа е претходник на современата цевка во приемникот.
[[sw:Televisheni]]
[[ku:Televîzyon]]
[[lad:TelevisionTelevizyón]]
[[la:Televisio]]
[[lv:Televīzija]]