Разлика помеѓу преработките на „Солунска афера“

Додадени 222 бајти ,  пред 9 години
 
===Судирот кај Бајалци===
 
[[Податотека:Chernopeev.jpg|мини|десно|100п|[[Христо Чернопеев]]]] [[Податотека:Туше Делииванов.jpg|мини|десно|100п|[[Туше Делииванов]]]]
 
Додека турските власти ја разоткривале организациската мрежа во [[Солун]]ско и [[Кукуш]]ко на 4 [[Февруари]] [[1901]] година во селото [[Бајалци]] четата на [[Христо Чернопеев]] имала судир со турскиот аскер и тоа дало нова дименизија на аферата. Легалните дејци на [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]] од [[Солун]]ско и [[Кукуш]]ко за да не бидат уапсени од страна на турските власти се засолниле во четата на Чернопеев и така таа нараснала на 30 души. Затоа, Чернопеев и [[Туше Делииванов]] со четата замонале во [[Гевгелиско]] и таму се ослободиле од дејците, а на 2.02.1901 година се нашле во селото [[Мачуково]] каде требале да го разгледаат поведението на Гоно Рибаров. Отаму четата се упатила кон [[Бајалци]], а Рибаров ја предал четата на турските власти. Организацискиот раководител во [[Мачуково]], [[Леонид Јанков]] го известил Чернопеев да го напушти [[Бајалци]] но тој одбил и по цена :