Сонобе (園部町, Sonobe-chō) ― поранешно гратче сместено во округот Фунај, префектура Кјото, Јапонија.

Од 2003 година, градот имал проценето население од 16.958 и густина на населеност од 164,99 луѓе на км². Вкупната површина беше 102,78 км².

На 1 јануари 2006 година, Сонобе, заедно со гратчињата Хијоши и Јаги (сите од округот Фунај) и градот Мијама (од округот Китакувада), биле споени за да се создаде градот Нантан.

Сонобе служел како административно средиште на Нантан. Тоа е роден град на дизајнерот на видео игри и претставник директор на Нинтендо, Шигеру Мијамото.

Галерија Уреди

Надворешни врски Уреди