Скопско цреша — сезонско пиво кое се произведува од страна на Пивара Скопје. Скопско цреша се состои единствено од природни состојки, содржи арома и сок од цреша и има 4% алкохол. Ова пиво има уникатна производствена технологија во која аромата и сокот од цреша се додаваат во текот на производството на пивото. Карактеристично е по својот слатко-киселкаст вкус на цреша, интензивната незаборавна црвена боја и густата пена.

ТипПиво
ПроизводителПивара Скопје
Земја на потеклоМакедонија
Алкохол по волумен4%
СтилСветло пиво

Скопско цреша започнало да се прозиведува во 2015 година[1].

Наводи уреди