Сигрид Фредрика Јулијана Сноилски (1813–1856) била шведска сликарка и грофица .[1]

Таа е родена како Сигрид Фредрика Јулијана Банер на 14 ноември 1813 година во парохијата Остра Рајд , Естерјетланд, Шведска. Нејзини родители биле Маргарета фон Бот и Јохан Густаф Банер, потполковник . Се омажила во 1840 година за да се Нилс Snoilsky, на правда и Чембрлен Грофот . Заедно тие имале син, Карл Јохан Густаф Сноилски, кој стана познат поет.[2]

Нејзината работа е вклучена во разни јавни музејски збирки вклучувајќи го и Националниот музеј во Шведска,[1][3] меѓу другите.

Наводи

уреди

 

Надворешни врски

уреди
  1. 1,0 1,1 „fullständigt namn: Sigrid Fredrika Juliana Snoilsky Sigrid Snoilsky“. Nationalmuseum, Stockholm, Sweden (свахили). Посетено на 2020-08-23. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. Warburg, Karl (1905). Carl Snoilsky, hans lefnad och skaldskap (шведски). H. Geber. стр. 15.
  3. „Snoilsky, Sigrid (1813 - 1856)“. digitaltmuseum.org (англиски). Посетено на 2020-08-23.