Сианска тапанарија

Сианска тапанарија (кинески: 西安鼓楼) — тапанарија во центарот на стариот град Сиан во покраината Шенси, Кина која се издига среде градскиот центар и дава прекрасен поглед на Сиан. Заедно со Сианската камбанарија оваа кула претставува симбол на градот. Изградена е 1380 г. во раниот период на династијата Минг.

Сианска тапанарија
西安鼓楼
Тапанаријата со натпис Wenwu Shengdi (кинески: 文武盛地, место на граѓански и воен процут)
Карта
Општи податоци
МестоСиан, Шенси, Кина
Координати34°15′42″N 108°56′19″E / 34.26167° СГШ; 108.93861° ИГД / 34.26167; 108.93861
Завршена1380
Тапанаријата во Сиан

Тапанаријата го носи името по еден огромен тапан кој е сместен во неа. За разлика од камбанаријата чие ѕвоно се бие во мугри, тапанот се удира на зајдисонце за да се означи крајот на денот.

На првиот кат кулата има сала во која се обесени многубројни големи тапани. Секој од нив е украсен со разни кинески знаци што симболизираат добар касмет. Овие импресивни редици од тапани се само за изложување и не се допираат. Крај главниот влез е сместен уште еден тапан, каде што посетителите можат да се фотографираат.[1]

Кулата има и музеј на тапани, каде што се изложени најразлични видови на тапани, и некои од нив датираат од пред илјадници години. Секој ден тука се изведува претстава со тапани. Најгорниот кат овозможува панорамски поглед на градот.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди