Сем Хачинсон

англиски фудбалер

Семјуел Едвард „Сем“ Хачинсон (англиски: Sam Hutchinson; р. 3 август 1989) — англиски професионален фудбалер кој игра за Челзи, како централен бек и десен бек. Сем е роден во Слау, Беркшир, Хачинсон е син на Еди Хачинсон, кој исто така играше за младинскиот клуб на Челзи.

Сем Хачинсон
Sam Hutchinson Champions League Winner parade.jpg
Лични податоци
Полно име Самуел Едвард Хачинсон
Роден на 3 август 1989 (1989-08-03) (31 г.)
Роден во Слау, Англија
Висина 1,83 м
Позиција одбрана, централен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Челзи
Број 27
Младинска кариера
1999–2007 Младински тим Челзи
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2010 Челзи 3 (0)
2011– Челзи 2 (0)
Репрезентација
2006–2007 Англија У18 1 (0)
2007–2009 Англија У19 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.
† Учества (Голови).