Северозападен Регион (Исланд)

регион во Исланд

Северозападен Регион (исландски: Norðurland vestra, тр. Нордирланд вестра) — регион во северниот дел на Исланд. Најголемо населено место е Сејдауркроукир, со население од 3000 жители.

Северозападен Регион
Norðurland vestra
Местоположба на Северозападен Регион
ЗемјаИсланд
СедиштеСејдауркроукир
Површина
 • Вкупна12.737 км2 (4,918 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно7.810
 • Густина0,6/км2 (20/ми2)

ОпштиниУреди

Општина Изворно Население[1] Површина
(км2)
Акрахрепир Akrahreppur 194 1.366,01
Западен Хунатинг Húnaþing vestra 1.193 3.022,83
Плентиоус Blönduóssbær 895 182,61
Скагапигд Skagabyggð 93 488,59
Скагастрент Sveitarfélagið Skagaströnd 482 52,6
Скагафјердир Sveitarfélagið Skagafjörður 3.955 4.176,45
Хунаватнсхрепир Húnavatnshreppur 383 3.815,98

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Единици на месната управа“. ec.europa.eu. Посетено на 2018-08-10. (англиски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 65°44′46″N 19°38′22″W / 65.74611° СГШ; 19.63944° ЗГД / 65.74611; -19.63944