Света Агнија Римска

Агнија Римска е христијански светец и маченик.

Агнија Римска
Света Агнија
маченик
Роден(а) 291,
Починал(а) 304
Почитуван(а) во православие
Римокатоличка црква, Древни источни цркви, Англиканска црква, Лутеранство
Слава 21 јануари
Обележја овца, палма

Пострадала во времето на римскиот цар Диоклецијан.

Православната црква неговиот ден го чествува на 21 јануари[1].

НаводиУреди

  1. „Охридски пролог“ стр. 28