Сатоши Цунами (роден 14 август 1961) — јапонски фудбалер.

Јапонија Сатоши Цунами
Лични податоци
Роден на 14 август 1961(1961-08-14)(62 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1980–1995 Verdy Kawasaki
1996–1997 Avispa Fukuoka
1997–1998 Bellmare Hiratsuka
Репрезентација
1980–1995 Јапонија Јапонија 78 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Статистика

уреди
  Јапонија
Сезона Настапи Голови
1980 3 0
1981 7 0
1982 8 0
1983 10 0
1984 5 0
1985 7 0
1986 5 2
1987 10 0
1988 0 0
1989 0 0
1990 0 0
1991 0 0
1992 10 0
1993 10 0
1994 0 0
1995 3 0
Вкупно 78 2

Надворешни врски

уреди