Сандак Чифлик

префградие на градот Драма, Егејска Македонија
Сандак Чифлик
Сандак Чифлик is located in Грција
Сандак Чифлик
Сандак Чифлик (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Сандак Чифлик или Садик Чифлик е населба на градот Драма во Егејска Македонија, Република Грција, порано самостојно село.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди