Само ветерот ( унгарски: Csak a szél ) е унгарска филм драма во режија на Бенедек Флиегуф од 2012 година. Филмот се натпреваруваше на 62-от Меѓународен филмски фестивал во Берлин,[1] каде што ја освои наградата на жирито [2] и беше избран како претставник на Унгарија за Оскар за најдобар странски јазик на 85-тото доделување на Оскарите, но не се најде во последната потесна листа.[3]

„Само ветерот“
РежисерБенедек Флиегуф
Главни улогиЛајос Саркани
Kаталин Толди
Гинги Лендваи
Герги Толди
Премиера16 февруари 2012 (2012-02-16) (Берлин)
5 април 2012 (2012-04-05) (Унгарија)
ЗемјаУнгарија
Јазикунгарски

Филмот е заснован од вистински убиства во Унгарија, но сепак заплетот е целосно фиктивен и се фокусира на едно ромско семејство, кое живее во непосредна близина на убиствата.

Улоги уреди

  • Лајос Саркани како Рио
  • Каталин Толди како Мари
  • Гинги Лендваи како Ана
  • Герги Толди

Наводи уреди

  1. „Announcement“. berlinale.de. 2012-02-06. Архивирано од изворникот на 2012-02-21. Посетено на 2012-01-09.
  2. „Prizes of the International Jury 2012“. Berlinale. 2012-02-19. Архивирано од изворникот на 2006-12-16. Посетено на 2012-02-19.
  3. „Hungary selects 'Just the Wind' for Oscars“. Variety. Посетено на 2012-09-07.

Надворешни врски уреди

  • Само ветерот at IMDb