Салата од расол

Салата од расолсалата која се служи во зимските месеци, во време кога има расол. Се приготвува од ситно исечкан расол. Основни зачини кои ѝ се додаваат на салатата се: црвен пипер, масло и сол, но може да се додаваат и други зачини како лук, јаболко, и др.

Салата од расол
Кисели купус са паприком.jpg
Салата од расол со црвен пипер
Дел од оброкотпредјадење
Температура на послужувањеладна
Главни состојкирасол

Рецепт[1]Уреди

Потребни состојки:

Расолот ситно се сечка, па се додаваат останатите состојки и зачините. Готова е за помалку од 10 минути.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Салата со расол за 10 минути на семрежното место на Готви