Рјоичи Маеда (роден 9 октомври 1981) — јапонски фудбалер.

Јапонија Рјоичи Маеда
Лични податоци
Роден на 9 октомври 1981(1981-10-09)(42 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб FC Tokyo
Број 20
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2014 Júbilo Iwata
2015– FC Tokyo
Репрезентација
2007–2013 Јапонија Јапонија 33 (10)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Статистика

уреди
  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2007 2 1
2008 1 1
2009 2 0
2010 2 0
2011 9 4
2012 8 4
2013 9 0
Вкупно 33 10

Надворешни врски

уреди