Бр. Противник РЕЗУЛТАТ (SA 1st) Позиција Обиди Датум Место на одржување
1.  Аргентина 29–26 Flank 6 Ноември 1993 Ferro Carril Oeste, Буенос Аирес
2.  Аргентина 52–23 Flank 13 Ноември 1993 Ferro Carril Oeste, Буенос Аирес
3.  Шкотска 34–10 Flank 19 Ноември 1994 Марејфилд, Единбург
4.  Велс 20–12 Flank 26 Ноември 1994 Кардиф Армс Парк, Кардиф
5. Предлошка:Country data SAM 60–8 Flank 13 Април 1995 Ellis Park, Johannesburg
6.  Австралија 27–18 Flank 25 Мај 1995 Newlands, Cape Town
7.  Романија 21–8 Flank 30 Мај 1995 Newlands, Cape Town
8. Предлошка:Country data SAM 42–14 Flank 10 Јуни 1995 Ellis Park, Johannesburg
9.  Франција 19–15 Flank 1 17 Јуни 1995 Kings Park, Durban
10.  Нов Зеланд 15–12 Flank 24 Јуни 1995 Ellis Park, Johannesburg
11.  Велс 40–11 Flank 2 Септ 1995 Ellis Park, Johannesburg
12.  Италија 40–21 Flank 12 Ноем 1995 Stadio Olimpico, Rome
13.  Англија 24–14 Flank 18 Ноем 1995 Twickenham, London
14.  Фиџи 43–18 Flank 2 Јул 1996 Loftus Versfeld, Pretoria
15.  Австралија 16–21 Flank 13 Јули 1996 Aussie Stadium (SFG), Sydney
16.  Нов Зеланд 11–15 Flank 20 Јули 1996 AMI Stadium, Christchurch
17.  Австралија 25–19 Flank 3 Авг 1996 Free State Stadium, Bloemfontein
18.  Нов Зеланд 18–29 Flank 10 Авг 1996 Newlands, Cape Town
19.  Нов Зеланд 19–23 Flank 17 Авг 1996 Kings Park, Durban
20.  Нов Зеланд 26–33 Flank 1 24 Авг 1996 Loftus Versfeld, Pretoria
21.  Нов Зеланд 32–22 Flank 31 Авг 1996 Ellis Park, Johannesburg
22.  Аргентина 46–15 Flank 9 Ноем 1996 Ferro Carril Oeste, Буенос Аирес
23.  Аргентина 44–21 Flank 2 16 Ное 1996 Ferro Carril Oeste, Буенос Аирес
24.  Франција 22–12 Flank 30 Ное 1996 Stade Chaban-Delmas, Bordeaux
25.  Франција 13–12 Flank 7 Дек 1996 Parc des Princes, Paris
26.  Велс 37–20 Flank 15 Дек 1996 Cardiff Arms Park, Cardiff
27.  Тонга 74–10 Flank 2 10 Јуни 1997 Newlands, Cape Town
28. Предлошка:Country data British and Irish Lions 16–25 Flank 21 Јуни 1997 Newlands, Cape Town
29. Предлошка:Country data British and Irish Lions British Lions 15–18 Flank 28 Јуни 1997 Kings Park, Durban
30.  Нов Зеланд 32–35 Flank 19 Јули 1997 Ellis Park, Johannesburg
31.  Австралија 20–32 Flank 2 Авг 1997 Suncorp Stadium, Brisbane
32.  Нов Зеланд 35–55 Flank 1 9 Авг 1997 Eden Park, Auckland
33.  Нов Зеланд 18–34 Flank 7 Авг 1999 Loftus Versfeld, Pretoria
34.  Австралија 10–9 Replacement 14 Авг 1999 Newlands, Cape Town
35.  Шпанија 47–3 Flank 10 Октом 1999 Murrayfield, Edinburgh
36.  Нов Зеланд 22–18 Replacement 4 Ноем 1999 Стадион Милениум, Кардиф

Рубен Џејкобус Кругер (30 март 1970 – 27 јануари 2010 година) [1] бил јужноафрикански рагби играч. Играл како фланкер.[2] Тој имал две ќерки Зое (р. 2002) и Изабела (р. 2005), кои што играат тенис. Изабела играла четвртфинале на јуниорскиот турнир на шампионатот Вимблдон во 2022 година .[3]

Играчка кариера

уреди

Провинциски

уреди

Производ на Греј колеџот во Блумфонтејн, Кругер играл за тимот на училиштата на Free State на годишниот турнир на неделата на Крејвен во 1987 и 1988 година и добил избор за тимот на Јужноафриканските училишта во двете години. Откако го претставувал тимот на Фри Стејт до 20 години во 1989 и 1990 година, тој го направил своето деби за сениорската провинција за Фри Стејт во 1991 година.[4] Во текот на 1993 година, Кругер се преселил во Northern Transvaal и играл за Унијата до 2000 година. Во 1995 година, Рубен Кругер бил прогласен за играч на годината на Јужноафриканската фудбалска унија за рагби.[5]

Меѓународен

уреди

Кругер играл за националниот рагби тим на Јужна Африка помеѓу 1993 и 1999 година. Тој го одиграл својот прв тест натпревар за Спрингбокс на 6 ноември 1993 година против Аргентина на стадионот Феро Карил Оесте во Буенос Аирес.

Во 1995 година, тој играл на Светскиот куп во рагби . За време на овој турнир, тој направил 5 стартови и постигнал еден обид, во контроверзното полуфинале против репрезентацијата на рагби на Франција . Кругер играл и на Светското првенство во 1999 година и покрај 36-те тест-натпревари, настапи и на 20 турнеи каде постигнал 14 обиди.[6]

Историја на тестови

уреди

     World Cup Final

No. Opposition Result (SA 1st) Position Tries Date Venue
1.   Аргентина 29–26 Flank 6 Nov 1993 Ferro Carril Oeste, Buenos Aires
2.   Аргентина 52–23 Flank 13 Nov 1993 Ferro Carril Oeste, Buenos Aires
3.   Шкотска 34–10 Flank 19 Nov 1994 Murrayfield, Edinburgh
4.   Велс 20–12 Flank 26 Nov 1994 Cardiff Arms Park, Cardiff
5. Предлошка:Country data SAM 60–8 Flank 13 Apr 1995 Ellis Park, Johannesburg
6.   Австралија 27–18 Flank 25 May 1995 Newlands, Cape Town
7.   Романија 21–8 Flank 30 May 1995 Newlands, Cape Town
8. Предлошка:Country data SAM 42–14 Flank 10 Jun 1995 Ellis Park, Johannesburg
9.   Франција 19–15 Flank 1 17 Jun 1995 Kings Park, Durban
10.   Нов Зеланд 15–12 Flank 24 Jun 1995 Ellis Park, Johannesburg
11.   Велс 40–11 Flank 2 Sep 1995 Ellis Park, Johannesburg
12.   Италија 40–21 Flank 12 Nov 1995 Stadio Olimpico, Rome
13.   Англија 24–14 Flank 18 Nov 1995 Twickenham, London
14.   Фиџи 43–18 Flank 2 Jul 1996 Loftus Versfeld, Pretoria
15.   Австралија 16–21 Flank 13 Jul 1996 Aussie Stadium (SFG), Sydney
16.   Нов Зеланд 11–15 Flank 20 Jul 1996 AMI Stadium, Christchurch
17.   Австралија 25–19 Flank 3 Aug 1996 Free State Stadium, Bloemfontein
18.   Нов Зеланд 18–29 Flank 10 Aug 1996 Newlands, Cape Town
19.   Нов Зеланд 19–23 Flank 17 Aug 1996 Kings Park, Durban
20.   Нов Зеланд 26–33 Flank 1 24 Aug 1996 Loftus Versfeld, Pretoria
21.   Нов Зеланд 32–22 Flank 31 Aug 1996 Ellis Park, Johannesburg
22.   Аргентина 46–15 Flank 9 Nov 1996 Ferro Carril Oeste, Buenos Aires
23.   Аргентина 44–21 Flank 2 16 Nov 1996 Ferro Carril Oeste, Buenos Aires
24.   Франција 22–12 Flank 30 Nov 1996 Stade Chaban-Delmas, Bordeaux
25.   Франција 13–12 Flank 7 Dec 1996 Parc des Princes, Paris
26.   Велс 37–20 Flank 15 Dec 1996 Cardiff Arms Park, Cardiff
27.   Тонга 74–10 Flank 2 10 Jun 1997 Newlands, Cape Town
28. Предлошка:Country data British and Irish Lions 16–25 Flank 21 Jun 1997 Newlands, Cape Town
29. Предлошка:Country data British and Irish Lions British Lions 15–18 Flank 28 Jun 1997 Kings Park, Durban
30.   Нов Зеланд 32–35 Flank 19 Jul 1997 Ellis Park, Johannesburg
31.   Австралија 20–32 Flank 2 Aug 1997 Suncorp Stadium, Brisbane
32.   Нов Зеланд 35–55 Flank 1 9 Aug 1997 Eden Park, Auckland
33.   Нов Зеланд 18–34 Flank 7 Aug 1999 Loftus Versfeld, Pretoria
34.   Австралија 10–9 Replacement 14 Aug 1999 Newlands, Cape Town
35.   Шпанија 47–3 Flank 10 Oct 1999 Murrayfield, Edinburgh
36.   Нов Зеланд 22–18 Replacement 4 Nov 1999 Millennium Stadium, Cardiff

Светски првенства

уреди
 • 1995 година : светски шампиони, 5 селекции ( Валабис, Романија, Самоа, Франција, Ол Блекс ).
 • 1999 година : 2 селекции ( Шпанија, Ол Блекс ).

Подоцнежна кариера

уреди

На крајот на својата рагби кариера, тој станал продавач на камери. Тој бил сопственик на франшиза Minolta во Преторија . Тој бил портретиран во Invictus, филм за Нелсон Мандела и Спрингбокс од 1995 година, на Грант Робертс .[7]

Смртта

уреди

Кругер починал во Преторија на 27 јануари 2010 година, откако 10 години се борел со рак на мозокот . Нему му недостасуваа два месеци до 40-тиот роденден.[8]

Поврзано

уреди
 • Список на играчи на националниот рагби сојуз на Јужна Африка – Спрингбок бр. 596
 • Список на репрезентативци на Јужноафриканската репрезентација на рагби до 18 години
 • Список на репрезентативци на рагби седумки на Јужна Африка

Наводи

уреди
 1. Ruben Kruger passes away
 2. „Ruben Jacobus Kruger“. ESPN scrum. Посетено на 2020-07-04.
 3. Lambley, Garrin (7 July 2022). „BREAKING: Daughter of Springbok legend BEATEN in Junior Wimbledon quarter-finals“. www.thesouthafrican.com. Посетено на 19 July 2022.
 4. Van Rooyen, Quintus (199). S.A. Rugby Writers Annual 1993. SA Rugby Writers' Society. стр. 87. ISBN 0620172940.
 5. Colquhoun, Andy (2001). South African Rugby Annual 2001. Cape Town: SA Rugby & MWP Media (Pty) Ltd. стр. 41, 202, 208. ISBN 0958423180.
 6. Colquhoun, Andy (2001). South African Rugby Annual 2001. Cape Town: SA Rugby & MWP Media (Pty) Ltd. стр. 402. ISBN 0958423180.
 7. Invictus (2009) - IMDb, Посетено на 2020-07-04
 8. www.supersport.com Архивирано на 12 март 2020 г..

Надворешни врски

уреди