Роланд Уграи

Роланд Уграи (унгарски: Roland András Ugrai, роден на 13 ноември 1992) — унгарски фудбалер кој во моментов игра во Суперлигата за клубот Атромитос.

Роланд Уграи
Лични податоци
Полно име Роланд Андраш Уграи
Висина &100000000000001740000001,74 м
Положба напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Атромитос
Број 17


2 Податоците за репрезентација се тековни
за 3 ноември 2018 г.
* Настапи (Голови)

КариераУреди

На 13 септември 2018 година, Уграи потпишал двегодишен договор со клубот Атромитос. Девет дена подоцна го постигна прв гол во домашната победа од 2-0 против АЕЛ. На 30 септември 2018 година, тој запечати победа од 2: 0 против Левадијакос. На 3 ноември 2018 година, на домашен терен против соперниците ПАОК, тој постигна со извонреден резултат како 25-годишен напаѓач.

Клупска статистикаУреди

Club Season League Cup League Cup Europe Total
Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Haladás
2008–09 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0
2009–10 2 1 0 0 0 0 1 0 3 1
2010–11 4 0 1 0 3 0 0 0 8 0
2011–12 9 1 1 0 5 2 0 0 15 3
2012–13 21 3 2 0 1 0 0 0 24 3
2013–14 11 3 3 2 0 0 0 0 14 5
2015–16 17 3 3 2 0 0 0 0 20 5
Total 65 11 10 4 10 2 1 0 86 17
Ferencváros
2013–14 8 0 0 0 3 3 0 0 11 3
2014–15 14 2 3 1 10 3 3 2 29 8
2015–16 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0
Total 21 2 3 1 13 6 4 2 41 11
Diósgyőr
2016–17 18 5 3 3 0 0 0 0 21 8
2017–18 31 10 5 2 0 0 0 0 36 12
2018–19 2 0 0 0 2 0
Total 51 15 8 5 0 0 0 0 59 20
Atromitos
2018–19 7 3 1 0 0 0 0 0 8 3
Career Total 144 31 22 10 23 8 5 2 194 51

Меѓународна кариераУреди

Не Датум Место Противник Оценка Резултат Конкуренција
1. 7 октомври 2017 година Сент Јакоб Парк, Базел, Швајцарија   Швајцарија 2 -5 2-5 2018 ФИФА квалификација на Светското првенство

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди