Рисима Рисимкин

Рисима Матевска Рисимкин (Тетово, 25 мај 1963) — македонска балерина и кореограф.[1]

Рисима Матевска Рисимкин
Рисима Рисимкин.jpg
Роден 25 мај 1963
Тетово
Занимање балерина и кореограф

ЖивотописУреди

Рисимкин е родена во Тетово на 25 мај 1963 година. Балет учела во МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ во Скопје. Била член на Балетот при МНТ од 1980 до 1998 година. Специјализирала во Киев, Лондон и во Пловдив. Почнала да работи како кореограф во 1990 година. Основач е на Интерат културниот центар[2] во Скопје (1996). Ја востановува наградата „Менада“ за заслужни балетски уметници во 2005 година.[3]

Работно искуствоУреди

Улоги
  • Три лебеди (П. И. Чајковски, „Лебедово езеро“),
  • Мерцедес (Л. Минкус, „Дон Кихот“),
  • Вила Мона (А. Адам, „Жизел“)
Кореографии
  • „Болеро“ (М. Равел),
  • „Вител, или како смртта ја победи Кармен“ (Бизе-Шчедрин) и др.

НаводиУреди

  1. Македонска енциклопедија. II (изд. I.). Скопје: МАНУ. ISBN 978-608-203-024-2 Проверете ја вредноста |isbn=: checksum (help)..
  2. „Интерарт културниот центар“. Архивирано од изворникот на 2009-04-10. Посетено на 2009-10-24.
  3. „Петтиот „Танц-фест" од 7. до 16 април, „Менада" за 2009 за примабалерината Ирена Ветерова“. 25 март 2009. Посетено на 2009-10-24.

Надворешни врскиУреди