Рајко Јањанин

Рајко Јањанин (Карловац, 18 јануари 1957), поранешен српски фудбалер, југословенски репрезентативец.

Играчка кариераУреди

Клупска кариераУреди

Неговата играчка кариера ја започна во неговиот роден Карловац. За Динамо играше 209 натпревари и постигна 21 гол. Ја продолжи кариерата по Динамо во Црвена Ѕвезда.

Најбрилијантните моменти од неговата клупска кариера беа на 19 септември 1984 година во Купот на европските шампиони, кога постигна хет-трик во втората половина, со што Црвена Ѕвезда го превртуваше натпреварот против Бенфика, кој загуби од 0: 2. Во 1988 се вратил во Карловац и за кратко време играл за НК Карловац во НШЛ-Северното првенство.

Репрезентативна кариетаУреди

Тој играл за тимот на Јуниор и Јужна Југославија, каде што собрал 37 настапи. Тој играше двапати за сениорската А репрезентација.

Тренерска кариераУреди

По играчката кариета тој се посвети на тренинг. Тој е долгогодишен тренер во фудбалската академија во Панатинаикос. Тој исто така беше разузнавач и асистент на првиот тренер.

ПризнанијаУреди

ПоединечниУреди

  • Најдобар играч на младинскиот турнир во Лас Палмас: 1974.
  • Најдобриот играч на грчкото првенство: 1985/86.

КлупскиУреди

Динамо Загреб

  • Куп на Маршал Тито: 1979/1980.

Црвена Ѕвезда

  • Југословенско првенство: 1980/1981, 1983/1984
  • Куп на Маршал Тито: 1981/1982, 1984/1985.

РепрезентативниУреди

Југославија

  • VIII. Средоземни игри - Сплит 1979.