Рахим Беќири

Рахим Беќири (албански: Rahim Beqiri) познат како Командант Роки, бил поранешен член на ОНА.

Рахим Беќири
Rahim Beqiri
ПрекариРоки
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

По започнувањето на Косовската војна, тој се приклучил како старешина во оперативната зона на Марец. Бил член и на ОВПММ, а по започнувањето на конфликтот во Македонија, на ОНА. Тој делувал во тетовскиот регион, како командант на една чета. Во текот на една битка во населбата Дреновец, бил тешко ранет со неколку куршуми. Веднаш бил префрлен во воената болница во Порој. Но по ова, тој бил префрлен во болницата во Приштина, каде на 1 август починал. [1].

НаводиУреди

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.