Рафаел Бек (спортист)

Рафаел Бек (германски: Raphael Beck, 6 март 1992) е германски бадминтон играч . Тој почнал да игра бадминтон на возраст од 9 години и се приклучил на германскиот национален бадминтон тим во 2011 година. [1] [2]

ДостигнувањаУреди

Европски игриУреди

Машки двојки

Година Место Партнер Противник Оценка Резултат
2015 Бакинска спортска сала, Баку, Азербејџан Андреас Хајнц Матијас БоКарстен Могенсен
18-21, 17-21 Бронза

Мешани двојки

Година Место Партнер Противник Оценка Резултат
2015 Бакинска спортска сала, Баку, Азербејџан Кира Катенбек Никлас НохрСара Тхугесен
21-17, 10-21, 15-21 Бронза

Гран-при БВФУреди

Гран-при БВФ има две нивоа, Големата награда и Големата награда Злато . Ова е серија турнири за бадминтон, санкционирани од Светската федерација на бадминтони (БВФ) од 2007 година.

НаводиУреди

  1. „Players: Raphael BECK“. bwfbadminton.com. Badminton World Federation. Посетено на 1 September 2016.
  2. „Raphael BECK Full Profile“. bwf.tournamentsoftware.com. Badminton World Federation. Посетено на 1 September 2016.

Надворешни врскиУреди