Расадник (скопска населба)

Расадник претставува скопска населба (41°59′N 21°26′E / 41.983° СГШ; 21.433° ИГД / 41.983; 21.433). Претставува една од поновите населби која била изградена на поранешен расадник. Според првичните планови таа требало да претставува поелитна населба за околу 10.000 жители.Припаѓа под Општина Кисела Вода.

Цркви

Наводи

уреди
  1. „Привршува изградбата на црквата кај Расадник“. Денешен Весник. 11 мај 2012. Посетено на 2013-02-19.
  2. „Парк-срце во населбата Расадник“. Нова Македонија. број 21814. Посетено на 2013-02-19. Text " сабота 17 октомври 2009" ignored (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)