Радио Слободна Европа

Радио Слободна Европа / Радио Слобода (РФЕ / РЛ) — приватна, непрофитна,[2][3] меѓународна [4] мултимедијална радиодифузна корпорација,[5] финансирана преку грант од Конгресот на САД, преку Агенцијата за глобални медиуми.[6] Медиумот служи како слободен про-демократски [7] печат во земјите каде што „слободниот проток на информации е или забранет од властите или не е целосно развиен“.[8][9][10][11]

Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Официјално лого на РФЕ/РЛ
КратенкаРФЕ/РЛ
Основана1949 (Радио Слободна Европа), 1953 (Радио Слобода), 1976 (здружување)
ЦелРадиодифузен медиум
СедиштеПрага
МестоПрага, Чешка
Службени јазицианглиски
Програма исто така е достапна на албански, ерменски, азербејџански, башкирски, босански, белоруски, бугарски, чеченски, кримскотатарски јазик, дариски, грузиски, унгарски, казашки, македонски, црногорски, паштунски, персиски, романски, руски, српски, таџички, татарски, туркменски, украински и узбечки јазик
Во минатото, исто така и на полски, чешки, словачки, литвански, естонски и разни други јазици
в.д. претседателДејзи Синделар (од 27 јуни, 2020).[1]
Главен финансиски директорМарк Контос
Буџетски директорСтефани Шмидт
Општ советник (секретар)Бенџамин Херман
Буџет$124,400,000 (фискална година 2020)
Мреж. местоRFERL.org

Наводи уреди

 1. „Management And Governance“. RFE/RL.
 2. „Inspection of Radio Free Europe/Radio Liberty“ (PDF). Office of Inspector General (United States). United States Department of State. 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-06-14. Посетено на 7 December 2020.
 3. „RFE/RL – Radio Free Europe/Radio Liberty – Source description“. European Country of Origin Information Network. 26 June 2020. Посетено на 7 December 2020.
 4. Robinson, James. „Hoover to house Radio Free Europe/Radio Liberty archives“. Stanford University. Архивирано од изворникот на 2022-10-06. Посетено на 7 December 2020.
 5. „Radio Free Europe / Radio Liberty“. U.S. Agency for Global Media. Посетено на 7 December 2020.
 6. „About Us“. Radio Free Europe/Radio Liberty. Посетено на 7 December 2020.
 7. Duke, Katy (14 December 2005). „Uzbekistan pulls plug on Radio Free Europe“. The Guardian. Посетено на 7 December 2020.
 8. Novak, Benjamin (6 September 2019). „Radio Free Europe Is Poised to Return to a Less Free Hungary“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Посетено на 2020-12-07.
 9. Golubiewski, Mikolaj; Kulas, Joanna; Czyżewski, Krzysztof (2011). A Handbook of Dialogue: Trust and Identity. Proofreading: Mayhill Fowler. Sejny: Fundacja Pogranicze. стр. 297.
 10. „LibGuides: Czech Language: Music, Television, & Radio“. Main Library (University of Illinois at Urbana–Champaign). 1 December 2020. Посетено на 7 December 2020.
 11. Storz, Karen (30 October 2020). „Library Research Guides: Russian: News“ (англиски). Wellesley College. Посетено на 2020-12-07.