Рабија султан (османлиски јазик: رابعه سلطان, Râbi'a Şerm-î (Sharmî) Kadın Sultân, околу 1698 – 1732 година) била една од жените на османлискиот султан Ахмед III и мајка на Абдул Хамид I[1].

Рабија султан
Роден(а)Ида
1698
Франција
Починал(а)1732
Цариград
ПочивалиштеЈени џамија
ВераРимокатолицизам подоцна Ислам
СопружникАхмед III
Деца'Абдул Хамид I
Истанбул, мавзолеј ди Турхан Хатиџе ала Јени Ками
Истанбул, мавзолеј ди Турхан Хатиџе ала Јени Ками

По потекло била од Франција и е родена како Ида. Таа никогаш не станала Валиде султан бидејќи починала во 1732 година, 42 години пред Абдул Хамид I да станр османлиски султан.

Нејзиното вечно почивалиште се наоѓа во турбето на Турхан Хатиџе султан во Јени џамија.

Наводи

уреди
 
Гробница Турхан Хатиџе Валиде Султан - томбе 1070187
  1. „Ottoman Research Foundation (in Turkish); reveals the results of recent ivestigations and announce her name as "Râbi'a Şerm-î (Sharmî) Kadın Efendi". Ottoman Sultans Web Page. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2010-12-14.