Отвори го главното мени

Аомори (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Аомори)

Координати: 40°43′59″N 140°52′59″E / 40.73306° СГШ; 140.88306° ИГД / 40.73306; 140.88306

Локацијата на префектурата Аомори

Аомори (јапонски:青森県; Aomori-ken) е префектура која се наоѓа во регионот Тохоку. Главен град е Аомори.

Надворешни врскиУреди