Акита (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Акита)

Координати: 39°42′0″N 140°15′59″E / 39.70000° СГШ; 140.26639° ИГД / 39.70000; 140.26639

Локацијата на префектурата Акита во Јапонија

Акита (јапонски:秋田県; Akita-ken) е префектура во регионот Тохоку. Главен град е Акита.

Надворешни врскиУреди