Предел со свиња и коњ

Предел со свиња и коњ или Предел, Доминикaмасло на платно насликана од Пол Гоген во 1903 година. Од 1908 година се наоѓа во колекцијата на уметничкиот музеј Атенеум во Хелсинки. Оваа слика е едно од неговите последни дела, и е насликана на островот Хива Оа[1].

Предел со свиња и коњ
Творец Пол Гоген
Година 1903
Димензии 75 см × 67 см
Место Уметнички музеј Атенеум

Наводи

уреди
  1. „Kansallisgalleria“ (фински). Посетено на 15-05-2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help).