Прва кочанска парохија

Прва кочанска парохија — македонска православна парохија што припаѓа на Архиерејското намесништво од Кочани, а нејзиното седиште е во црквата „Св. вмч. Георгиј“ во Кочани. Парохиски свештеник е протојереј-ставрофор Станчо Ристов (состојба 2017 г.), кој е и старешина на храмот „Св. вмч. Георгиј“[1].

Цркви и манастири уреди

Ова е список на цркoвните објекти во парохијата:

име населено место изградба слика
Црква „Св. вмч. Георгиј“ Кочани 19 век
(главна парохиска црква)
 
Параклис „Покров на Пресвета Богородица“ Кочани 24.10.1998 г.  

Поврзано уреди

Наводи уреди