Пол Бернард Роџерс (роден на 17 декември 1949) е англиски пејач, текстописец и музичар, најпознат по својот успех во 1960-тите и 1970-тите години како вокалист на Слободна и лоша компанија. Сега живее во Канада како натурализиран канадски државјанин. По неколкуте помалку успешни бендови во 1980-тите и раните 1990-ти, Фирмата и Законот, тој станал соло уметник. Подоцна посетил и снимал со кралицата. Роџерс е наречен "Гласот" од неговите навивачи поради неговиот моќен и блуз глас. Анкетата во магазинот Ролинг Стоун го рангираше број 55 на списокот на "100 најголеми пејачи на сите времиња". Во 2011 година, Роџерс ја доби наградата на Британската академија за Ивор Новело за одличен придонес во британската музика. Роџерс е познат како значајно влијание врз голем број значајни рок-пејачи, меѓу кои и Дејвид Ковердејл, Џон Вајт, Стив Оверленд, Лу Грам, Џими Џејмисон, Ерик Мартин, Стив Волш, Џо Лин Тарнер, Пол Јанг, Брус Дикинсон, Робин Макаули , Џими Барнс, Ричи Котзен. Џо Бонамаса, и починатиот Рони Ван Жан. Во 1991 година, Џон Мелленкамп го нарекол Роџерс "најдобриот рок пејач некогаш". Фреди Меркјури, оригиналниот кралски вокалист, особено се допадна Роџерс и неговиот агресивен стил. Роџерс направил белег на британската музичка сцена во 1968 година како пејач / текстописец за блуз камерите Слободен. Во 1970 година, тие ги освоија меѓународните радио-топ листи со "Сите во право", за што Роџерс напиша со басистот на групата Енди Фрејзер. Тоа бил број еден хит на повеќе од 20 територии и признати од страна на ASCAP во 1990 година за добивањето на над еден милион радио претстави во САД. Песната играла улога во воведувањето на вокалниот стил на Роџерс, истовремено помагајќи да се воспостави звукот на британската блуз / рок инвазија. За кратко време, Слободен беа заедно со Лед Цепелин како меѓу највисоките британски дела, иако статусот на Слобода не се одржи. Слободно ослободени четири албуми со комбинација на блуз, балади и рок, кои беа Топ пет успеси во Велика Британија. Кога во 2000 година, песната "Сите право сега" постигна знак од два милиони радио драми во Велика Британија, наградата му беше доделена на Роџерс како еден од двата писатели. По првиот прекин на Слобод во пролетта 1971 година, Роџерс кратко формирал три дела наречен Мир. Заедно со басистот Стјуарт Мекдоналд и тапанарот Мик Андервуд, Роџерс свирел гитара и пеел главен вокал. Мирот ја поддржал британската турнеја на Мот Хоуп во 1971 година, но се распаднала кога била реформирана слободата на почетокот на 1972 година. Две песни од Мир беа на крајот вклучени на петтиот диск од 2000 Free Compilation Songs of Вчера, заедно со песната што Роџерс ја сними со Maytals. Подигната нога е распространета од појавувањето на Мир од 22 декември 1971 година на програмата Топ Би-Би [[

Слика од негов настап

]] -Си.