Парк Џи Ху
Парк Џи-ху во 2022
Парк Џи-ху во 2022
Роден(а)7 ноември 2003(2003-11-07)(20 г.)
Даегу, South Korea
ОбразованиеУниверзитетот Ханјанг[1]
ЗанимањеАктерка
Активен период2016–сега
АгентBH Entertainment[2]

Парк Џи Ху (хангул박지후; родена на 7 ноември 2003 година) — јужнокорејска глумица. Најпозната е по нејзините главни улоги во филмот „Куќата на колибри“ од 2018 година и во оригиналната серија на Нетфликс од 2022 година, „Сите ние сме мртви“.

Ран живот и образование уреди

Парк е родена во Даегу, Јужна Кореја. Таа била примена на одделот за театар и филм на Универзитетот Ханјанг во ноември 2021 година. Во февруари 2022 година, Парк дипломирала на средното училиште Донгмун [ko].[3]

Кариера уреди

2014 — денес: Почетоци и пробив уреди

Во 2014 година, Парк почнала да глуми повремено откако учествувала на улична аудиција.[4] Таа потоа го имала своето актерско деби во краткиот филм „Дома без мене“ во 2016 година, пред да добие помали улоги во мејнстрим продукциите „Време на исчезнување: Момче кое се врати“ (2016), „Фабрикуван град“ (2017) и „Сведок“ (2018).[5]

Во 2018 година, Парк глумела во инди-сензацијата „Куќата на колибри“, играјќи ја својата прва главна улога во игран филм. Таа постигнала признание и освоила повеќе признанија за нејзината изведба во филмот.[6]

Од април 2021 година, Парк го снимала трилерот за катастрофа на Ум Тае-хва, Конкретна утопија, заедно со Ли Бјунг-Хун, Парк Бо-Јонг и Парк Сео-џун.[7][8]

Во 2022 година, се здобила со меѓународно признание откако се појавила во оригиналната серија за зомби апокалипса на Нетфликс,Сите ние сме мртви.[9] Таа, исто така, се појавува во серијата Мали жени на ТВН заедно со Ким Го-јун, Нам Џи-хјун и Ви Ха-џун, која исто така се емитува на Нетфликс.[10]

Филмографија уреди

Филм уреди

година Наслов Улога Ref.
2016 година Време на исчезнување: Момче кое се врати дете кое личи на Соо-рин
2017 година Фабрикуван град Средношколка 1
2018 година Сведокот Је-сеул
Куќата на колибри Ким Еун Хи
2021 година Црно светло Еун-јоунг
2023 година Конкретна утопија Хај-вон [7]

Телевизиски серии уреди

година Наслов Улога Белешки Ref.
2019 година Прекрасен свет Јунг Да-хи
2022 година Мали жени О Ин-хеј [11]
2023 година Чудотворни браќа младата Чае Ву-јунг Камео [12]
Духовни прсти Сонг Ву-јон [13]

Веб серии уреди

година Наслов Улога Белешки Ref.
2018 година Слатка одмазда 2 Ли Ха-јан
2022 – денес Сите ние сме мртви Нам Он-џо Сезона 1-2 [9][14][15]

Хостинг уреди

година Наслов Белешки Ref.
2023 – денес Инкигајо со Јеонџун и Вунхак [16]

Појава во музичко видео уреди

година Наслов Уметник Ref.
2022 година „Ditto“ Њу Џинс [17]

Награди и номинации уреди

Име на церемонијата на доделување, година на доделување, категорија, номиниран на наградата и резултат од номинацијата
Церемонија на доделување година Категорија Номиниран / Работа Резултат Ref.
APAN Star Awards 2022 година Најдобра нова актерка Сите ние сме мртви [18]
Asia Pacific Screen Awards 2019 година Најдобра актерка Куќа на колибри [19]
Baeksang Arts Awards 2020 година Номинирана [20]
Best Star Awards 2019 година Победничка [21]
Blue Dragon Film Awards 2019 година Номинирана [22]
Blue Dragon Series Awards 2022 година Најдобра нова актерка Сите ние сме мртви [23]
Buil Film Awards 2020 година Најдобра нова актерка Куќа на колибри [24]
Chunsa Film Art Awards 2020 година| [25]
Cine21 Awards 2019 година| [26]
Director's Cut Awards Победничка [27]
2023 година Најдобра актерка на телевизија [28]
Grand Bell Awards 2020 година Најдобра нова актерка Куќа на колибри| [29]
Korea Association of Film Critics Awards 2019 година| [30]
London East Asia Film Festival Победничка [31]
Tibeca Film Festival 2019 година Победничка [32]
Wildflower Film Awards 2020 година Победничка [33]

Наводи уреди

 1. Park Jeong-min (17 ноември, 2021). '벌새' 박지후, 한양대 연영과 수시 합격…이영애→지성 후배 된다 [공식]“ [Hummingbird' Парк Џи-Ху, Универзитетот Ханјанг Јеон-јунг и прифатени... Ли Јанг-ае → Џи-сунг оди во трета година [Official]] (корејски). Newsen. Архивирано од изворникот 17 ноември, 2021. Посетено на 17 ноември, 2021 – преку Naver. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 2. „Profile: Park Ji-hoo“. BH Entertainment. Архивирано од изворникот June 10, 2020. Посетено на June 10, 2020.
 3. '지금 우리 학교는' 박지후, 고등학교 졸업…윤찬영 "졸업 축하한다 후배야" | 연예가화제 : 네이트 연예“ ['Now our school' Park Ji-hoo, high school graduation... Yoon Chan-young, "Congratulations on your graduation, junior."]. nate (корејски). Архивирано од изворникот на February 14, 2022. Посетено на February 14, 2022.
 4. 이도연 (August 21, 2019). '벌새' 박지후 "주인공 은희, '서늘한 아이'라는 말에 끌려" ['Hummingbird' Park Ji-hoo "The main character Eun-hee is attracted to the word 'cool child'"]. 연합뉴스 (корејски). Архивирано од изворникот на August 21, 2019. Посетено на February 14, 2022.
 5. „PARK Ji-hu“. Korean Film Biz Zone. Архивирано од изворникот на June 12, 2020. Посетено на June 10, 2020.
 6. Lee, Do-yeon (August 21, 2019). '벌새' 박지후 "주인공 은희, '서늘한 아이'라는 말에 끌려". Yonhap News (корејски). Архивирано од изворникот на August 21, 2019. Посетено на June 10, 2020.
 7. 7,0 7,1 Jung Yu-jin (April 5, 2021). „[단독] '벌새' 박지후, 이병헌·박보영 만난다..'콘크리트 유토피아' 합류“ [[Exclusive]'Hummingbird' Park Ji-hoo, Lee Byung-hun and Park Bo-young meet... joining'Concrete Utopia']. News1 (корејски). Daum. Архивирано од изворникот на April 16, 2021. Посетено на April 16, 2021.
 8. Kim, Ji-won (April 16, 2021). „이병헌, '영탁' 된다…'콘크리트 유토피아' 크랭크인“ [Lee Byung-hun becomes'Young-tak'... 'Concrete Utopia' Crankin]. Hankyung (корејски). Архивирано од изворникот на April 16, 2021. Посетено на April 16, 2021.
 9. 9,0 9,1 Bae, Aurora (July 3, 2020). „Netflix reveals main cast of zombie-themed drama 'All of Us Are Dead' led by Yoon Chan-young, Park Ji-hoo“. Kdramapal. Архивирано од изворникот на August 13, 2020. Посетено на January 1, 2021.
 10. „김고은X남지현X박지후, '작은 아씨들' 캐스팅 확정 [공식]“ ['Little Women' Kim Go-eun X Nam Ji-hyun X Park Ji-hoo cast in the story of three sisters who fight against influential families]. n.news.naver.com (корејски). Архивирано од изворникот на December 23, 2021. Посетено на February 9, 2022.
 11. Kang Da-yoon (December 23, 2021). „김고은X남지현X박지후, '작은 아씨들' 캐스팅 확정 [공식]“ [Kim Go-eun X Nam Ji-hyun X Park Ji-hoo confirmed for 'Little Women' [Official]] (корејски). My Daily. Архивирано од изворникот на December 23, 2021. Посетено на December 23, 2021.
 12. Kang, Hyo-jin (February 25, 2023). '작은 아씨들' 박지후, '기적의 형제' 카메오 지원사격…박찬홍 감독 인연“ ['Little Women' Park Ji-hoo, 'Miracle Brothers' cameo support shooting... Director Park Chan-hong] (корејски). SPOTV News. Архивирано од изворникот на February 25, 2023. Посетено на February 25, 2023.
 13. Lee, Min-ji (April 13, 2023). „웹툰 '스피릿핑거스' 드라마화 확정, 박지후X조준영X최보민X박유나 출연 [공식]“ [Webtoon 'Spirit Fingers' confirmed to be dramatized, featuring Park Ji-hoo, Jo Jun-young, Choi Bo-min, and Park Yuna [Official]] (корејски). Newsen. Архивирано од изворникот на April 13, 2023. Посетено на April 13, 2023.
 14. Robinson, Jacob (September 25, 2021). „Zombie K-Drama 'All of Us Are Dead' Coming to Netflix in January 2022“. What's on Netflix. Архивирано од изворникот на November 1, 2021. Посетено на September 26, 2021.
 15. Kim Ga-young (June 7, 2022). „넷플릭스 '지금 우리 학교는', 시즌2 제작 확정 [공식]“ [Netflix 'My School Now', Season 2 Production Confirmed [Official]] (корејски). E-daily. Архивирано од изворникот на November 11, 2020. Посетено на June 7, 2022.
 16. „연준·박지후·운학, '인기가요' 새 MC 발탁“. Maeil Kyungje (корејски). July 14, 2023. Архивирано од изворникот на July 15, 2023. Посетено на July 15, 2023.
 17. Hwang, Hee-jin (December 19, 2022). 뉴진스 '디토(Ditto)' 뮤비, 대구 청라언덕·구 계성고·3호선·동산의료원 등장 눈길 [New Jeans' "Ditto" music video, Daegu Cheongna Hill, former Gyeseong High School, Line 3, and Dongsan Medical Center are attracting attention]. Imaeil (корејски). Архивирано од изворникот на December 19, 2022. Посетено на December 19, 2022 – преку Naver.
 18. Myung Hee-suk (September 29, 2022). „지우학' 박지후, 여자 신인상 수상 '결국 눈물' [에이판스타어워즈]“ [Ji Woo-hak' Park Ji-hoo wins Best Female Rookie of the Year 'In the end tears' [Apan Star Awards]] (корејски). My Daily. Архивирано од изворникот на September 29, 2022. Посетено на September 29, 2022.
 19. „13th Asia Pacific Screen Awards Celebrates 100 Years Of Korean Cinema, 2019 Nominations Announced“. Asia Pacific Screen Awards. October 16, 2019. Архивирано од изворникот на March 13, 2020. Посетено на June 10, 2019.
 20. MacDonald, Joan (May 8, 2020). „Baeksang Arts Awards Announces Nominees And Plans To Proceed Without An Audience“. Forbes. Архивирано од изворникот на May 10, 2020. Посетено на June 10, 2020.
 21. Jung, So-hee (December 11, 2019). '벌새' 박지후, 베스트 신인상!“. Joy News24 (корејски). Архивирано од изворникот на February 4, 2020. Посетено на June 10, 2020.
 22. Jo, Ji-young (October 31, 2019). „제40회 청룡영화상, 韓영화 후보 공개..'기생충' 11개 부문 최다 노미“. Blue Dragon Awards (корејски). Sport Chosun. Архивирано од изворникот на November 17, 2020. Посетено на June 10, 2020.
 23. Moon Ji-yeon (July 6, 2022). „제1회 청룡시리즈어워즈 후보 공개..'오징어 게임'·'SNL코리아' 최다노미“ [The 1st Blue Dragon Series Awards nominees revealed.. Most Nominees for 'Squid Game' and 'SNL Korea'] (корејски). Sports Chosun. Архивирано од изворникот на November 12, 2020. Посетено на July 6, 2022.
 24. Kim, Sang-hoon (October 13, 2020). „[BIFF 2020] 최고 영예 작품상 '벌새' '윤희에게' '찬실이…' 경합“. Busan Ilbo (корејски). Архивирано од изворникот на February 1, 2022. Посетено на February 1, 2022.
 25. Jo, Hyun-joo (March 9, 2020). „춘사영화제, 코로나19 여파로 6월로 연기...'엑시트' 최다 노미네이트“. YTN (корејски). Naver. Архивирано од изворникот на June 10, 2020. Посетено на June 10, 2020.
 26. Kim, So-mi. „[2019년 총결산⑧] 올해의 신인 여자배우 - <벌새> 박지후“. Cine 21 (корејски). Архивирано од изворникот на January 13, 2022. Посетено на June 10, 2020.
 27. Jo, Hyun-joo (December 13, 2019). „봉준호 감독, 디렉터스컷어워즈 감독상 영예...송강호X한지민 배우상“. YTN (корејски). Naver. Архивирано од изворникот на June 9, 2020. Посетено на June 10, 2020.
 28. Kim, Bo-young (February 9, 2023). „제21회 '디렉터스컷 어워즈', 3년 만에 오프라인 개최 [공식]“ [The 21st 'Director's Cut Awards' held offline for the first time in 3 years [Official]] (корејски). E-Daily. Архивирано од изворникот на November 11, 2020. Посетено на February 17, 2023.
 29. Ham, Na-yan (January 17, 2020). „대종상 영화제, 2월 25일 개최…'기생충'·'백두산' 노미네이트“. Sports Donga (корејски). Naver. Архивирано од изворникот на June 10, 2020. Посетено на June 10, 2020.
 30. Kim, Joo-won (October 21, 2019). '기생충' 제39회 영평상 최우수작품상, 감독상·촬영상까지 3관왕“. Seoul Daily (корејски). Архивирано од изворникот на November 24, 2019. Посетено на June 10, 2019.
 31. Jeon, Hyung-hwa (October 25, 2019). „류준열·박지후, 런던아시아영화제 수상..개막식 참석“. Star News (корејски). Архивирано од изворникот на June 10, 2020. Посетено на June 10, 2020.
 32. „Here are the Winners of the 2019 Tribeca Film Festival's Juried Awards“. Tribeca Film. May 2, 2019. Архивирано од изворникот на July 21, 2020. Посетено на June 10, 2020.
 33. Yang, Moon-sook (May 23, 2020). '판소리 복서' 엄태구-'벌새' 박지후, '들꽃영화상' 주연상“. Seoul Daily (корејски). Naver. Архивирано од изворникот на June 10, 2020. Посетено на June 10, 2020.