Папуа (Papua Region) — еден од четирите региони во Папуа Нова Гвинеја. Во него се наоѓа и главниот град на земјата, Порт Морсби.

Папуа
Papua Region
Регион
Земја Папуа Нова Гвинеја
Најголем градПорт Морсби
Површина
 • Вкупна202.542 км2 (78,202 ми2)
Население (2000)
 • Вкупно852.408
 • Густина4,2/км2 (11/ми2)
Час. појасAEST (UTC+10)

Административна поделба уреди

Регионот се дели на шест покраини:

Поврзано уреди

7°55′S 145°50′E / 7.917° ЈГШ; 145.833° ИГД / -7.917; 145.833