Отвори го главното мени
Сателитска снимка на Хауленд.
Карта на островот Хауленд.
Карта на островите Феникс.

Хауленд (англиски: Howland Island) е ненаселен корален остров кој се наоѓа во Тихиот Океан. Островот е дел од Островите Феникс и истиот е дел од островските територии на САД. На островот нема лагуна, има вкупна површина од 1.8 километри квадратни и брег од 6.4 километри. На островот нема економска активност, на островот нема пристаниште и гребените околу островот се доста опасни.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  • Bryan, Edwin H., Jr. American Polynesia and the Hawaiian Chain. Honolulu, Hawaii: Tongg Publishing Company, 1942.
  • Butler, Susan. East to the Dawn: The Life of Amelia Earhart. Cambridge, MA: Da Capa Press, 1999. ISBN 0-306-80887-0.
  • "Eyewitness account of the Japanese raids on Howland Island (includes a grainy photo of Itascatown)." ksbe.edu. Retrieved: October 10, 2010.
  • Irwin, Geoffrey. The Prehistroric Exploration and Colonisation of the Pacific. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1992. ISBN 0-52147-651-8.
  • Long, Elgen M. and Marie K. Long. Amelia Earhart: The Mystery Solved. New York: Simon & Schuster, 1999. ISBN 0-684-86005-8.
  • Maude, H.E. Of Islands and Men: Studies in Pacific History. Melbourne, Australia: Oxford University Press, 1968.
  • Safford, Laurance F. with Cameron A. Warren and Robert R. Payne. Earhart's Flight into Yesterday: The Facts Without the Fiction. McLean, Virginia: Paladwr Press, 2003. ISBN 1-888962-20-8.
  • Sharp, Andrew. The Discovery of the Pacific Islands. Oxford: Oxford University Press, 1960.
  • Suárez, Thomas. Early Mapping of the Pacific. Singapore: Periplus Editions, 2004. ISBN 0-79460-092-1.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди


Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров