Онајда (округ во Ајдахо)

округ во Ајдахо, САД

Округ Онаида е област во американската држава Ајдахо.[1]

Положбата на округот во сојузната држава Ајдахо
Ајдахо во Соединетите Американски Држави
Судската зграда на округот Онајда, Малад Ајдахо

Демографија уреди

Според пописот од 2010 година, бројот на жители изнесувал 4.286, што е за 161 (3,9%) жители повеќе од 2000 година.[1]

Група 2000 година 2010 година
Белци 3.986 (96,6%) 4.073 (95,0%)
Афроамериканци 5 (0,1%) 9 (0,2%)
Азијци 6 (0,1%) 20 (0,5%)
Хиспанците 95 (2,3%) 126 (2,9%)
Во целост 4.125-ти најчести 4.286-ти најчести

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Idaho Trend Report 1: State and Counties“. Архивирано од изворникот на 01. 05. 2012. Посетено на 30. 6. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Литература уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди