Оливер Беркеш (13 август 1992 година, Германија) е унгарски пејач и текстописец.

Оливер Беркеш
Занимање/њапејач
Инструментивокал
Години на активност2012–денес
Оливер Беркеш во 2018

Животопис уреди

Роден е во Германија, на возраст од 5 години, се преселил со своето семејство во Унгарија и во моментот е студент на меѓународна бизнис школа. Додека играл натпреварувачки тенис долго време, неговата музичка кариера била лансирана во 2012 година со тоа што се натпреварувал во унгарската верзија на „Глас“ (The Voice), каде што како член на тимот на Карамел стигна до полуфиналето. Оттогаш, тој редовно работи и е постојан член на клубот Орфеум Пешта.

Неговата прва соло песна била создадена заедно со Диџеј Невикел во 2014 година.

Во 2015 година го издал својот прв соло албум со наслов „Не биди вознемирен“ . Тој двапати учествувал во унгарскиот национален избор на Унгарија на натпреварот за песна на Евровизија: прв во 2016 година, со дует со Анди Тот и со наслов „Седум мориња“, и стигнал до финалето.[1] Тој, исто така, се натпреварувал и во 2017, со друг дует, овојпат со Zävodi. Тие стигнаа до финалето. Тој исто така се натпреваруваше во 2019 година, овој пат како соло уметник, каде што не успеал да се квалификува.[2]

Наводи уреди

  1. Brey, Marco (15 December 2015). „Hungary: Participants of A Dal 2016 announced“. EBU.
  2. „Hungary presents their top 30 for 'A Dal' 2019“. eurovision.tv. 2018-12-03. Посетено на 2019-01-19.