Ново Крушево

село во Зихненско, Централна Македонија, Грција


Ново Крушево
Ново Крушево is located in Грција
Ново Крушево
Ново Крушево (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Ново Крушево — село во Егејска Македонија, Република Грција. Создадено е од жителите на поранешните села Горно и Долно Крушево.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди