Никола Јовановиќ (6 јануари 1994) е српски професионален кошаркар кој последен пат играл за Нижни Новгород од ВТБ лигата. Играл колеџ кошарка за УСЦ Тројанс.

Никола Јовановиќ (кошарка) 32 КК Црвена звезда

Како млад уреди

Растејќи во Србија, Јовановиќ играл кошарка за помладите кадетски тимови на КК Црвена Ѕвезда (2010–11) и КК Партизан (2011–12).[1] Откако се преселил во Соединетите Држави во 2012 година, тој се запишал на дневната школа во Арлингтон во Џексонвил, Флорида . Во 2012-13 година, тој имал просек од 15 поени и 12 скока додека ги предводел Апачите до рекорд од 30-4 и пласман бр. 2 во државата Флорида. Тој бил рангиран на 20-то место во државата Флорида од Флорида Хупс.[2]

Колеџ кариера уреди

Прва година како бруцош уреди

Како бруцош во УСЦ во 2013-14 година, Јовановиќ имал просек од 8,0 поени и 4,4 скока додека имал 24 стартови и настапи на сите 32 натпревари. Тој извел 76,1 отсто од своите слободни фрлања, што беше осмо најдобро на сите времиња од тројанец бруцош, и погоди 51,6 отсто од своите шутеви од поле, кои беа 10-ти најдобри за еден бруцош на УСЦ на сите времиња. Тој постигна рекордни во сезоната 23 поени при шутирање 8 од 10 против Калифорнија на 22 јануари 2014 година. Му била доделена наградата Харолд Џонс на тимскиот банкет по сезоната како најподобрениот играч на тимот.[2][3]

Втора година уреди

Како втор студент во 2014-2015 година, Јовановиќ покажал подобрување во речиси секоја област, водејќи го тимот со просечни 7,0 скока по натпревар и завршувајќи на второто место со 12,3 просек. Тој започнал 31 од 32 натпревари на УСЦ и играл на секој натпревар. На 29 јануари 2015 година, тој постигнал рекордни 30 поени во кариерата во поразот на УСЦ со тројно продолжение од Колорадо со 98–94. Тој ја заработил наградата Боб Бојд како најдобар отскокнувач на тимот, дадена на банкетот на УСЦ за машки кошаркарски награди по сезоната.[2]

Јуниорска година уреди

Како јуниор во 2015-16 година, Јовановиќ имал просек од 12,1 поен и 7,0 скока за тимот на Тројанс кој имал подобар од очекуваната сезона и заработил место на турнирот НЦАА. На 30 јануари 2016 година, тој постигнал рекордни за сезоната 28 поени против Вашингтон.[4] На 28 февруари, тој станал 36-тиот Тројан кој постигнал 1.000 поени или повеќе во неговата машка кошаркарска кариера во УСЦ.[5] Тој ја заработил наградата Боб Бојд како најдобар скокач на тимот втора година по ред.[6]

На 14 април 2016 година, Јовановиќ се пријавил за НБА драфтот, откажувајќи се од својата последна година од колеџот.[7]

Професионална кариера уреди

НБА развојна лига уреди

Откако останал без драфт на НБА драфтот во 2016 година, Јовановиќ им се приклучи на Детроит Пистонс за Летната лига [8] и на Лос Анџелес Лејкерс за Летната лига во Лас Вегас.[9] На 26 септември 2016 година, тој потпишал со Пистонс,[10] но бил откажан на 17 октомври откако се појавил на еден претсезонски натпревар.[11] На 30 октомври, тој бил купен од Гранд Рапидс Драјв на НБА развојната лига, филијала на Пистонс.[12] На 2 март 2017 година, Јовановиќ беше трејдуван во Вестчестер Никс.[13]

Црвена звезда и позајмици уреди

На 29 јули 2017 година, Јовановиќ потпишал тригодишен договор со српскиот клуб Црвена звезда.[14][15] На 13 август 2018 година, Јовановиќ се преселил на позајмица во италијанскиот клуб Аквила Баскет Тренто за сезоната 2018–19.[16][17] По едногодишната позајмица во Италија, Јовановиќ потпиша нов договор со Звезда на 28 август 2019 година.[18] На 6 август 2020 година, Јовановиќ се пресели на позајмица во босанскиот клуб Игокеа за сезоната 2020–21.[19][20]

Нижни Новгород уреди

На 14 септември 2021 година, Јовановиќ потпишал договор со рускиот клуб Нижни Новгород .[21][22] Тој се раздели со Нижни во декември 2021 година.[23]

Приватен живот уреди

Јовановиќ е син на Љубиша и Драгана Јовановиќ, а има една сестра, Тамара, која е студент-спортист на Универзитетот Лојола Меримаунт.[24] Неговиот татко 15 години играл професионална кошарка во Европа ( Партизан, Работнички, Сопрони Ашок итн. ). Јовановиќ течно зборува српски, француски и англиски јазик.[2]

Наводи уреди

 1. Nikola Jovanović Euroleague Profile
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Nikola Jovanovic Bio“. USCTrojans.com. Архивирано од изворникот на November 26, 2016. Посетено на August 1, 2016.
 3. Moore, Jordan (March 27, 2014). „Men's Basketball Awards Banquet“. USCTrojans.com. Посетено на September 26, 2016.
 4. Moore, Jordan (January 30, 2016). „USC Downs Washington 98-88 Behind Jovanovic's 28“. CBSLocal.com. Посетено на September 26, 2016.
 5. Moore, Jordan (March 1, 2016). „1,000-Point Club“. USCTrojans.com. Посетено на September 26, 2016.
 6. „USC Holds Annual Men's Basketball Awards Banquet“. USCTrojans.com. April 12, 2016. Архивирано од изворникот на 2017-02-22. Посетено на September 26, 2016.
 7. Helfand, Zach (April 14, 2016). „USC's Nikola Jovanovic declares for NBA draft“. LATimes.com. Посетено на September 26, 2016.
 8. de Artola, Alicia (June 28, 2016). „Julian Jacobs, Nikola Jovanovic on Summer League Rosters“. ReignOfTroy.com. Fansided. Посетено на August 1, 2016.
 9. de Artola, Alicia (July 1, 2016). „USC Basketball: Nikola Jovanovic Joins Lakers Summer League Roster“. ReignOfTroy.com. Fansided. Посетено на August 1, 2016.
 10. „Detroit Pistons Announce Training Camp Roster“. NBA.com. September 26, 2016. Посетено на September 26, 2016.
 11. „Detroit Pistons Waive Nikola Jovanovic“. NBA.com. October 17, 2016. Посетено на October 17, 2016.
 12. „Drive Selects Six Players in 2016 NBA D-League Draft“. OurSportsCentral.com. October 30, 2016. Посетено на October 31, 2016.
 13. „Westchester Knicks Acquire Nikola Jovanovic in Trade“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. March 2, 2017. Архивирано од изворникот на 2017-03-03. Посетено на March 3, 2017.
 14. „Nikola Jovanovic nova akvizicija sampiona“. kkcrvenazvezda.com (Serbian). July 29, 2017. Архивирано од изворникот на July 30, 2017. Посетено на July 29, 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 15. „Zvezda bolsters frontcourt with Jankovic and Jovanovic“. Euroleague.net. 29 July 2017. Посетено на 31 July 2017.
 16. „Nikola Jovanovic moves on loan to Aquila Basket Trento“. Sportando.basketball. 13 August 2018. Посетено на 13 August 2018.[мртва врска]
 17. „Trento potvrdio: Jovanović na pozajmici“. novosti.rs. Посетено на 16 August 2018.
 18. „POVRATNIK NA MALI KALEMEGDAN Nikola Jovanović i dalje u Crvenoj zvezdi“. sport.blic.rs. Посетено на 28 August 2019.
 19. „Nikola Jovanović joins Igokea for the 2020/21 season“. aba-liga.com. Посетено на 6 August 2020.
 20. „Nečuveno: Igokea u istom prelaznom roku dvaput otpustila Gagića!?“. mozzartsport.com. Посетено на 6 August 2020.
 21. „Nikola Jovanović u Nižnjem Novgorodu“. b92.net. Посетено на 15 September 2021.
 22. „Nikola Jovanovic joins Nizhny Novgorod“. sportando.basketball. Посетено на 15 September 2021.
 23. „Posle tri meseca digao sidro: Nikola Jovanović napustio Rusiju“. mozzartsport.com. Посетено на 24 December 2021.
 24. „Tamara Jovanovic Bio“. LMULions.com. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на October 29, 2016.

Надворешни врски уреди