Никанор (охридски архиепископ)

Никанор бил православен свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1551 година до 1557 година[1].

Macedonian cross.svg
Никанор
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1551
Архиепископ до околу 1557
Претходник Симеон
Наследник Пајсиј
Роден 16 век
Починал 16 век
Други архиепископи со име Никанор

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.