Ненад Краљевски

Ненад Краљевски  – ракометен тренер, роден во Куманово, а кој најголем дел од својот ракометен век го минува во Србија.

Ненад Краљевски
Ненад Краљевски.jpg
Лични податоци
Име и презиме Ненад Краљевски
Роден(а) Куманово, Република Македонија
Националност Македонија Македонец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Клупски податоци
Тековен клуб ЖРК Куманово
Сениорски клубови
ЖРК Куманово

КариераУреди

Краљевски е поранешен ракометари актуелен тренер на Женскиот ракометен клуб Куманово.

Од 2004 до 2008 година го има предводено тимот на Црвена Ѕвезда, со кој ја освојува Лигата на шампионите на ЕХФ.

Има работено во Мојковац, Прибој, Железничар, Слога, Јуниор, тренер бил и на кадетските репрезентации на Србија, Црна Гора, а ја предводел и сениорската на Шри Ланка.

Сопственик е на РК Јуниор и Хандбал Стар Академија каде организира 6 меѓународни кампови.

Од 2016 година се стекнува со највисoка тренерска лиценца „Мастер коуч“.

Во 2019 година со ЖРК Куманово го освојува женскиот Ракометен куп на Македонија.