Науме Перев Илиовски (15 февруари 1910 во Боиште, Демирхисарско — 9 септември 1944 во Ѓавато, Битолско) — македонски партизан, учесник во НОБ.

Животопис Уреди

Науме Перев Илиовски е роден во селото Боиште. По занимање бил земјоделец. Во НОБ се приклучил во 1944 година. Загинал како борец на Седмата македонска бригада на 9 септември 1944 година, во близина на селото Ѓавато.[1]

Наводи Уреди

  1. . Милош Константинов, Тодорка Спанкова (1958). Зборник на паднатите борци во народноослободителната борба од битолската околија. Битола. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)