Муцка ( германски: Der Maulkorb ) е германска комедија од 1938 година во режија на Ерих Енгел, а настапуваат Ралф Артур Робертс, Хилд Вајснер и Шарлот Шелхорн . [1] Тој бил повторно сниман во 1958 година .

„Муцка“
Податотека:The Muzzle (1938 film).jpg
РежисерЕрих Егел
Продуцент
СценаристHeinrich Spoerl
Главни улоги
МузикаПетер Крудер
КинематографијаРеимар Кунцe
МонтажаАлис Лудвиг
СтудиоТобиас Филм
ДистрибутерТобиас Филм
Премиера11 февруари 1938 (1938-02-11)
Времетраење80 минути
ЗемјаГерманија
ЈазикГермански

Уметничката режија на филмот била на Роберт Херлт .

Настапуваат

уреди
 • Ралф Артур Робертс како Статанвалт Херберт фон Трасков
 • Хилд Вајснер како Елизабет фон Трасков
 • Шарлот Шелхорн како Труд фон Трасков
 • Дали Quadflieg како Рабанус, малаер
 • Рене Стобрауа како Била, Диенстмдчен
 • Теодор Лоос како Оберстатасанвалт
 • Пол Хенкелс како Вимм
 • Лудвиг Шмиц како Батес
 • Елизабет Флинкшилд како Дам бем Верхар
 • Вернер Пледат како Захарцт
 • Херман Пифејфер како Михам, Криминалкомисар
 • Марија Кран како фраг тигерс
 • Герд Хуст како Акмодел
 • Ото Матиес како Торнагел, Референдум
 • Валтер Блум како Швефелхулцчен
 • Вернер Шарф како Али, Малер
 • Уго Вернер-Кале како Ворцицедер дер Герихтсверханлунг
 • Ерих Зигел како Јустизрат
 • Адолф Фишер како Шибулски, Криминалбамтер
 • Ариберт Гример како Полисеибемтер
 • Леони Дувал како Бесицериндес Ледервернсфешфтс
 • Валеска берза како Шмиц` Фрау
 • Ханс Мејер-Хано како Полизабеамтер
 • Вернер Функк како Бемтер дер Статансалвалт
 • Марија Хофен
 • Ренатете го Хау како Лермудчен
 • Карл Јунге-Свинберн како Бејмтер де Статансалвалт
 • Макс Вилмсен како Хунбезитцер
 • Георг А. Профе како Канстерлер, Гаст бим Ателјерфест
 • Фани Кота какоГаст беин Ателерфест
 • Џорџ како банкар
 • Рудолф Фенер како Sekretär des Staatsanwalts
 • Бернард Гронау како Мејер, Криминалбамтер
 • Курт Меистер како Фанфтер Стамтишбешерхер
 • Курт Гетке како Криминалбамтер
 • Чарли Бергер како Полизабеамтер
 • Валтер Руеста како Зејтунгсверкауфер
 • Ото Ланге
 • Ерих Шустер
 • Алфред Хаис

Наводи

уреди
 1. Williams p. 150