Мијако (острови)

островска група во Јапонија

Мијако (јапонски: 宮古列島, мијако ретто:) — група острови во префектурата Окинава, Јапонија, источно од групата Јејама.

Карта на островите Мијако
Островите Мијако во рамките на префектурата Окинава

Населени острови уреди

Поврзано уреди

Координати: 24°43′N 125°01′E / 24.717° СГШ; 125.017° ИГД / 24.717; 125.017