Мијако (острови)

островска група во Јапонија
Карта на островите Мијако
Островите Мијако во рамките на префектурата Окинава


Мијако (јапонски: 宮古列島, мијако ретто:) — група острови во префектурата Окинава, Јапонија, источно од групата Јејама.

Населени островиУреди

ПоврзаноУреди

Координати: 24°43′N 125°01′E / 24.717° N; 125.017° E / 24.717; 125.017