Меѓународна одбојкарска федерација

Меѓународна одбојкарска федерација (англиски:International Volleyball Federation ), најчесто позната со акронимот ФИВБ, е меѓународно раководно тело за спорт на затворена одбојка, одбојка на плажа, трева и слапбол. Седиштето се наоѓа во Лозана, Швајцарија, а нејзиниот сегашен претседател е Бразилецот Ари Граца.

Меѓународна одбојкарска федерација
Основана20 април 1947
ВидСпортска федерација
СедиштеЛозана, Швајцарија
Членство222
Службени јазициАнглиски
ПретседателБразил Ари Грача
Мреж. местоFIVB.com

Историја уреди

Белешки уреди

Наводи уреди